... väiksematele oma kaartide väärtuse hindamisel.

Tere!

Mina olen Tarmo ja olen tööl WePlays. Tänu oma tööle olen pidevalt seotud igasuguste imelike hobidega, nagu spordikaardid, Magic, videomängud ja mis kõik veel. Mis nendel kõigil ühist on? Absoluutselt igal asjal on oma "väärtus". Täna räägime küll Magicukaartidest, mille ostu-müügi-vahetusega ma kogu aeg seotud olen nii Eestis kui ka välismaal.

Päevast päeva kuulen eriti just nooremate Magicumängijate suust hüüet "Kaupo! (tegelikult mõeldakse mind - autor) Palju see kaart väärt on?" Seega selleks, et oma häälepaelu säästa, annan mõned enda arust head juhtnöörid, et natuke selgust luua sellesse asjasse.

1) Kust vaadata väärtusi?

a) www.magiccards.info / mtg.tcgplayer.com -- need leheküljed koondavad kokku enamiku netipoodide hinnakirjad ja pakuvad välja kõike madalama hinna, millega kaarti müüakse; keskmise hinna, mis kõigi poodide lõikes välja kujuneb ja kõige kallima hinna, millega seda osta saab. Arvestage, et siin on tegemist reeglina uute ja tervete kaartidega.

b) www.magictraders.com -- oli kunagi hea lehekülg, kuid nüüd ei näita Innistradist uuemaid seeriaid. Võtab oma hinnad EBay lõppenud oksjonite järgi, seega annab hea ülevaate, palju kaardi eest oksjonitel saada võiks.

c) www.magiccardmarket.eu -- Euroopa kaardimüügilehekülg. Hinnad määravad müüjad ise, seega siit vaadates tuleb järgida kainet mõistust. Odavama otsa kaardid on siin reeglina katkised/ilma tagasisideta müüjate omad/ei ole ingliskeelsed. Samas on magiccardmarket asendamatu vahend foilide hinna määramisel. Kuna USA ja üldse väljastpoolt Euroopat kasutajad sealt osta ei saa, siis tekivad siin ka regionaalsed eripärad (näide: Doubling Season on magiccards.infos keskmiselt 24$, MCMis aga 10-11 EUR) ehk osasid kaarte hinnatakse jänkide seas rohkem.

2) Kuidas väärtusi arvestada?

Kõik kaardid on midagi väärt. See aga ei tähenda, et nende eest sulle kohe seda raha sulas pakkuda tahetakse. Võtame näiteks kaardi nimega Ponder. magiccards.info järgi on see väärt keskmiselt 0.76$ ehk kuskil 0.6€ See on aga suhteline. Ma olen kindel, et Eestis ei maksa keegi Ponderi eest 60 eurosenti. Kui maksab, siis mul on neid miskine 30 tk, võtke ühendust, saame kaubale. Seega ei tasu teha oksjonit, mille sisuks on 1 Ponder. Küll aga tasub neid müüa neljakaupa ehk playsetina. 4tk ikka keegi oksjonil 50 sendi või euroga ära võtab. Samuti võite arvestada selle väärtust vahetuses, kuid ka siin on asi suhteline. Kas keegi vahetaks 10$ kaardi 20 Ponderi vastu? Vaevalt. Küll aga on sellised väärtuslikumad commonid hea kraam, mida vahetuses peale küsida/pakkuda.

Seega väärtuste arvestamisel tuleb kasutada halle ajurakukesi. Lähtuge alati hetketehingust ja vaadake mõlema kaardi väärtusi alati võrdsel tasemel ehk samast allikast. Kahe mittefoili puhul saab näiteks magiccards.infoga ilusti hakkama, kuid kuna mulle meeldivad väga läikivad kaardid, siis mina kasutan nende vahetuste puhul magiccardmarket.eu-d.

3) Kuidas üldse vahetada/osta/müüa?

a) Vahetamine. Absoluutselt kõigil Magicumängijatel on olemas mängupakk ja kaardid, mida nad mängupakis ei mängi. Need kaardid, mida nad ei mängi, on vahetuseks. See aga ei tähenda seda, et nad nendest iga hinna eest lahti saada tahavad. Parim näide: mina. Mul on albumis mingi hulk kaarte, sealhulgas ka kallimat pudi. Tuleb väike Juku ja vaatab, ohhoo, lahe Ländikaart ja küsib minult, kas ma vahetan seda. Minu vastus on, et loomulikult vahetan, aga pakkumine peab piisavalt hea olema. Kui Juku vahetuskaartide hulgas ei ole midagi, mida ma ise vajan/mida ma saan paremini edasi vahetada/mis on piisavalt ilus, et ma tahaks seda oma kogualbumisse panna, siis ma ei vaheta talle seda kaarti. Vahetamisel tehke kindlaks, mida te teineteiselt saada tahate ja ärge hakake kaarte enne albumitest välja kiskuma või enda kätte krabama, kui teine pool pole selleks luba andnud. Vahetage võrdsel tasandil, ehk jälgige kaartide väärtusi samalt leheküljelt.

b) Müümine ja ostmine. Taaskord tuleb väike Juku minu juurde, osutab minu albumis olevale Planeswalkerikaardile ja ütleb "See maksab Magiccards.infos 20$, ostan selle sult 16 euroga ära." 90% juhtudest on minu vastus sellele "Ei." Kaartide müümine on minu jaoks suhteliselt tüütu ja kasutu tegevus ja ma eelistan alati vahetada. On muidugi erandeid. Olen kaardi hankimiseks vaeva näinud, niisama selle 16 EURi vastu vahetamine annab mulle kaks McDonaldsi einet. Yay. Kui soovid odavalt osta, jälgi maagia.neti oksjoneid, siin liigub aeg-ajalt turuhinnast odavamalt väga head kraami.

c) Oksjonid ja müügiteemad. Tehke oksjonid ja müügiteemad siis, kui ise tahate AGA ärge oodake imelisi pudrurahamägesid. Siin passivatel mängijatel on hunnikutes kaarte ja kui te nii väga enda asju ära müüa soovite, siis olge valmis neid ka alla turuhinna müüma ja ärge solvuge, kui vanemad mängijad hindade meelde tuletamisel natuke ülemeelikud on. Uute mängijate naiivsus teeb meile lihtsalt kõdi ""

4) Mida veel jälgida?

Kindlasti vaadake kaardi väärtuse määramisel tema seisukorda. On ta katkine/kõver/soditud/joonistatud jne. Katkiseid ja rikutud kaarte saate mõnikord kiles siiski mängida, kuid arvestage sellega, et kaardi edasivahetamisväärtus on ka väiksem. Soditud ja joonistatud kaardid on kahe otsaga asjad. Suvaline pastapliiatsi-sigri-migri teeb kaardi täiesti väärtusetuks, kuid näiteks kunstniku autogramm kaardil võib mõne mängija silmis kaardi väärtust tõsta. Enamiku silmis ei tõsta, kuna see on ka tehniliselt kaardi sodimine. Joonistamine. Minu albumi viimasel lehel on mõningad tavamaad, kuhu on akrüülvärvidega peale maalitud. Mulle need meeldivad ja seega on minu silmis nendel väärtus. Igale mängijale need aga ei istu.

Tänan tähelepanu eest. Kui mul miskit veel pähe tuleb, siis lisan siia. Kui kellelgi teisel on midagi kasulikku öelda, siis laske samuti käia.

Viimati muutis Veigo; 27.03.2016 16:12:25.

"YES! YES! YES!"
- Daniel Bryan